Duża popularność pociągu POLREGIO Żywiec – Kraków Główny


Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP uruchomiono niedzielne bezpośrednie połączenie kolejowe Żywiec – Kraków Główny przez Suchą Beskidzką. Nowe, realizowane przez Polregio Sp. z o.o.  połączenie, mimo, że początkowo dedykowane przede wszystkim studentom, cieszy się dużym, wciąż rosnącym zainteresowaniem podróżnych.

Z obserwacji Stowarzyszenia Kolej Beskidzka wynika, że od czasu uruchomienia bezpośredniej relacji z każdym weekendem na pokładzie przybywa pasażerów. Z kursu w ostatni weekend, tylko na odcinku Żywiec – Sucha Beskidzka, skorzystało prawie 70 osób, co jak na warunki lockdownu, jest wynikiem bardzo dobrze rokującym. Co istotne, niemal na każdym przystanku na linii Żywiec – Sucha Beskidzka zaobserwowano wymianę pasażerów. Nowe połączenie kolejowe jest efektem porozumienia marszałków województw: śląskiego i małopolskiego. Inicjatywa uruchomienia połączenia bezpośredniego była zgłaszana marszałkom województw przez Stowarzyszenie Kolej Beskidzka od kilku lat. Jej uzasadnieniem była potrzeba uruchomienia połączenia dedykowanego studentom z wyeliminowaniem konieczności przesiadki w Suchej Beskidzkiej, która znacząco zniechęcała podróżnych do wybierania tego środka transportu przy podróżach z Żywiecczyzny w kierunku stolicy Małopolski. Inicjatywę znacząco wsparli radni samorządu wojewódzkiego, dzięki którym została ona zrealizowana.

Jesteśmy przekonani, że po odmrożeniu gospodarki, a zwłaszcza powrocie studentów do nauki stacjonarnej, połączenie to będzie cieszyło na tyle dużym obłożeniem, że będzie musiało być obsługiwane pojemniejszym składem. Wytrasowanie pociągu w relacji bezpośredniej do stacji Kraków Główny to decydujący czynnik, który zachęca pasażerów do skorzystania z tego połączenia – mówi Hubert Maślanka – prezes Stowarzyszenia Kolej Beskidzka.

Uruchomione połączenie jest dopełnieniem oferty realizowanej przez piątkowy kurs pociągu PILSKO, który w trasie odwrotnej z Krakowa Głównego do Żywca wozi pasażerów już od 3 lat.