Bezpośredni pociąg z Żywca do Krakowa


Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP, 13 grudnia br. o godzinie 17:02 z żywieckiego dworca kolejowego odjedzie pierwszy bezpośredni pociąg pasażerski relacji Żywiec – Kraków Główny. Co warte podkreślenia – podróżni nie będą musieli przesiadać się w Suchej Beskidzkiej.

Batalia o rewitalizację linii Żywiec – Sucha Beskidzka trwa od wielu lat, a uruchomienie pierwszego bezpośredniego połączenia pomiędzy Żywcem i Krakowem jest istotnym elementem tych działań.

Uruchamiane połączenie kolejowe jest efektem porozumienia marszałków województw: śląskiego i małopolskiego oraz wsłuchania się w postulaty środowisk lokalnych. Inicjatywa uruchomienia połączenia bezpośredniego była zgłaszana marszałkom województw przez Stowarzyszenie Kolej Beskidzka od kilku lat. Uzasadnieniem inicjatywy była potrzeba uruchomienia połączenia dedykowanego studentom z wyeliminowaniem konieczności przesiadki w Suchej Beskidzkiej, która znacząco zniechęcała podróżnych do wybierania tego środka transportu przy podróżach z Żywiecczyzny w kierunku Małopolski. Inicjatywę znacząco wsparli radni samorządu wojewódzkiego, dzięki którym została ona zrealizowana.