Rozbiórka wiaty na przystanku Pewel Wielka


W dniu dzisiejszym (06/06/2020), na mocy porozumienia z PKP Polskie Linie Kolejowe, Stowarzyszenia Kolej Beskidzka rozpoczęło rozbiórkę wiaty peronowej na przystanku osobowym Pewel Wielka.

To już kolejny obiekt na linii Żywiec – Sucha Beskidzka, który przechodzi do historii. Przystanek kolejowy w Pewli Wielkiej powstał około roku 1983 i jest jednym z młodszych przystanków na linii, został zlokalizowany na 16 km linii z Żywca w kierunku Suchej Beskidzkiej. Przystanek został wyposażony w murowaną wiatę, która konstrukcją przypomina przystanki autobusowe. W pobliżu przystanku na zachodnim stoku szczytu Wytrzyszczon (743m) zlokalizowane jest osiedle Wytrzyszczon. Około 1,5 km za przystankiem linię przecina granica województw śląskiego i małopolskiego.

Przed pięcioma laty Stowarzyszenie Kolej Beskidzka przeprowadziło doraźny remont tego przystanku.

Ze względu na ciągle pogarszający się stan techniczny obiektu, został on formalnie przeznaczony do likwidacji. Na mocy porozumienia z Zakładem Linii Kolejowych w Sosnowcu w miejsce wyburzonych wiat zostaną zamontowane nowe, spełniające obowiązujące wymogi bezpieczeństwa.