Stryszawa
ZOBACZ
Około 1982 roku, 2 km za stacją Lachowice zbudowano przystanek osobowy Stryszawa. Za przystankiem powstały trzy mostki na kolejnych prawych dopływach Stryszawki.
W budynku pełnił służbę całodobowo pracownik kolei, który oprócz sprzedaży biletów obsługiwał rogatkę przejazdu obok budynku przystanku. W budynku znajdowała się dość duża poczekalnia, pomieszczenie dyżurnego ruchu oraz pomieszczenie gospodarcze i WC. Peron od początku był i jest wysypany tłuczniem i szlaką. Na peronie znajdują się dwie wiaty, jedyne w takim stylu na linii Żywiec – Sucha Beskidzka. Budynek po opuszczeniu przez kolej został dwukrotnie przebudowany, ostatni raz w ubiegłym roku i pełni teraz funkcje Supermarketu. Z przystanku korzystali mieszkańcy Stryszawy, Krzeszowa,Targoszowa, Tarnawy Górnej i Zawoi. Do przystanku z oddalonych przysiołków Roztoki i Huciska dowoziły mieszkańców autobusy PKS Sucha Beskidzka. Ponadto obok przystanku funkcjonowała zatoka autobusowa, gdzie dojeżdżały autobusy MZK Maków Podhalański na trasie Stryszawa PKP – Maków Podhalański PKP. Po likwidacji MZK Maków kursy przejął PKS Sucha Beskidzka, linia została zlikwidowana po upadku PKS. PKS Sucha Beskidzka obsługiwał także kurs Sucha Beskidzka – Jeleśnia, dedykowany dla pociągu Jeleśnia – Czechowice-Dziedzice. Po zawieszeniu pierwszego pociągu z Suchej do Żywca tj. około 3:30, po apelach o braku dojazdu do pracy w rejon Bielska-Białej ŚZPR miał wówczas uruchomić połączenie Lachowice – Czechowice-Dziedzice ale z braku zainteresowania dopłatą przez stronę Małopolską uruchomiono pociąg z Jeleśni który przeważnie jeździł na dwóch EZT. Autobus, zwykle Autosan H9 w zimie często do i z Jeleśni jechał Gajką przez Hucisko bo Łobozówka była nieprzejezdna. W 2008 roku zlikwidowano pociąg i kurs autobusu.
Wcześniej tj. na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku
PKS Sucha Beskidzka obsługiwał kurs Sucha Beskidzka-Lachowice-Jeleśnia-Żywiec-Bielsko-Biała.
Przejazdy kolejowe na terenie Stryszawy praktycznie wszystkie posiadają sygnalizacje świetlną a na dwóch mostach na rzece Stryszawce i Czerne ostatnio wymieniono mostownice. Przed przystankiem Stryszawa zarysowuje się na szlaku mała depresja, tereny bagienne. Do uzbrojenia terenu obok wykorzystano gruz z rozebranych budynków m.in. Kurowianki.
W okolicy przystanku Stryszawa znajdował się kiedyś młyn.
Obok przystanku znajduje się zabytkowa kapliczka kolumnowa z 1728 roku, na Głuszkach w sąsiedztwie jest szkoła i nowo-budowana hala sportowa. Na Siwcówce zlokalizowany jest słynny Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek, który odwiedził Karol Wojtyła.
Stryszawa słynie z Zabawki Ludowej, w miniony weekend, z okazji Dnia Dziecka miało miejsce 22. Święto Zabawki Ludowej. Drewniane koniki na kółkach i na biegunach, chodak z ruchomymi zwierzątkami, „klepok” czyli machający skrzydłami ptak na kiju, koguty i drzewa, na których umieszczono przeróżne, kolorowe ptaki – to wszystko można zobaczyć w Parku Drewnianej Zabawki Ludowej w Stryszawie.